SIMMENTALS TOPPING COMMERCIAL SALES AT DINGWALL, PENRITH, MARKET DRAYTON, SEDGEMOOR, ABERDEEN, EXETER, HUNTLY, STIRLING, HOLSWORTHY, MALTON, TRURO, DUMFRIES, FROME, HALLWORTHY, CARLISLE, MALTON, OSWESTRY, & NEWTON STEWART

SIMMENTALS TOPPING COMMERCIAL SALES AT DINGWALL, PENRITH, MARKET DRAYTON, SEDGEMOOR, ABERDEEN, EXETER, HUNTLY, STIRLING, HOLSWORTHY, MALTON, TRURO, DUMFRIES, FROME, HALLWORTHY, CARLISLE, MALTON, OSWESTRY, & NEWTON STEWART

SIMMENTALS NATURAL MILK AND MATERNAL COMBINED WITH TOP CARCASE TRAITS DELIVERING EFFICIENCY AND PROFITABILITY AROUND THE UK  On 8th December, Dingwall & Highland Marts Ltd, held a sale store cattle and adult breeding cattle at Dingwall. Young Bulls sold to...

Great Yorkshire – English National Show 10th July to 12th July 2018 – Judge, Mr M Barlow

by | Jul 12, 2018

Popes Rhona – Female & Supreme Champion

Sincere thanks to the Great Yorkshire show and the British Simmental Cattle Society for the invitation to judge the 2018 English National Show.
I would like to thank all the stockmen and stockwomen who put forward a tremendous show of Simmental cattle for me to judge.
The first junior heifer class was won by Chestermann Empire Stella, a very smart growthy heifer. Showing plenty of style, this is a difficult class to get a heifer ready for, very easy to overdo and basically almost killing them with kindness.
The second junior heifer class was won by Heathbrow Girlie’s Ivy, a very impressive heifer with plenty of ring presence, she moved well and was an easy winner.
My next class was won by a super heifer, I’m sure we will see a lot more of – Sterling Fcuk impuls, this heifer went on to be my Reserve Female Champion.
The next class was the Senior Heifer Class born April onwards. This was a difficult class to judge as it was just personal preference, as the top three heifers in this class was very different and could have been place differently with the judges. The class winner was Popes Princess Hettie, she had the most ring presence with a great body and natural width.
Next was a much improved class won by Popes Rhona who went on to be my Overall Champion, this was the strongest class of the day, the first place heifer was eye catching and stylish, I have to say she concerned me that she was over fat on her tail head, however after examining her I decided this felt more like she had banged herself. Because this was the strongest class, I need to mention the second-place heifer, this was Midhope Heavenly Light a big heifer, possibly the best bodied heifer, very good over her plates, however possibly due to an injury, her movement on the day was wrong which stopped her going any further.
This class led an easy winner, in Kennox Diva’s Gena, making a super job of her calf, this is what it’s all about. A very well made cow that just needed to be a bit bigger.
Her bull calf went on to win the best calf and I’m sure we will see him in the future.
Next class I couldn’t get wrong, was won by Woodhall Erica, a very correct cow, just lacked the style and presence to have pushed the champion aside.
Senior cow class was won by Sterling Petra’s Cairo, the biggest animal on parade, she was up there to win overall when standing, but with locomotion very important this was as far as she could go.
First of the bulls was won by Skerrington Iceman, he was an easy winner, very modern with natural width and a great top.
Next class was won by Williams I of the Tiger, a very stylish, clear bodied bull, lacked power to go further.
The intermediate bull class was won by Camus Harold
The senior bull class only had the one entry and was won by Curaheen Drifter, this bull carried his width all the way to his tail, he would later stand Reserve Breed Champion. I had seen the bull earlier in the year and actually thought he had improved as the show season had gone on.
Many thanks for affording me the honour of judging this show.

Curaheen Drifter – Male Champion & Reserve Supreme Champion

DATE: 10th July to 12th July 2018JUDGE: Mr M Barlow
CLASS & POSITIONNAME OF ANIMALSIREDAMEXHIBITOR
Female Champion & Supreme ChampionPOPES RHONAKILBRIDE FARM COMBER 11SKERRINGTON RHONA 21STM/S J H & V G WOOD
Male Champion & Reserve Supreme ChampionCURAHEEN DRIFTERCURAHEEN WARRIOR (ET)CURAHEEN VIARICHARD MCCULLOCH
Junior Champion & Reserve Female ChampionSTERLING FCUK IMPULSSTERLING GINO 15STERLING CANDY’S F.C.U.KMR J MCMILLAN
Reserve Male ChampionSKERRINGTON ICEMAN 17SOWENNA ARISTROCRAT 09 9SKERRINGTON RHONA 32NDJIM & PATRICIA GOLDIE
Reserve Junior ChampionHEATHBROW GIRLIE’S IVYHEATHBROW GRAND SLAM 15HEATHBROW GIRLIE’S FREESIAD A & L A SAPSED
Heifer, born on or after 01.04.171. CHESTERMANN EMPIRE STELLASTERLING EMPIRE 13CHESTERMANN RINGLEADER STELLAMESSRS N & N GWYNNE
2. PENTON INDIGOKILBRIDE FARM BALLINTOY 10ATLOW BREEZEMR R L PENNINGTON
3. POPES PRINCESS IMMIEKILBRIDE FARM COMBER 11POPES PRINCESS CLEOM/S J H & V G WOOD
Heifer, born on or between 01.01.17 and 31.03.17 – Class 82A1. HEATHBROW GIRLIE’S IVYHEATHBROW GRAND SLAM 15HEATHBROW GIRLIE’S FREESIAD A & L A SAPSED
2. NEWBIEMAINS IMPRESSIVEWOODHALL FANTASTIC 14NEWBIEMAINS EMPRESSJIM & PATRICIA GOLDIE
3. STORERSMITH IRIDESSADERRYCALLAGHAN ERNEST 13STORERSMITH ECHOR & L STORER SMITH
Heifer, born on or between 01.01.17 and 31.03.17 – Class 82B1. STERLING FCUK IMPULSSTERLING GINO 15STERLING CANDY’S F.C.U.KMR J MCMILLAN
2. KEY PRINCESS BANGLE 3RDTHURSFORD FANTASTIC 14KEY PRINCESS BANGLE 2NDM/S G D KEY & SONS
3. POPES NELLYS ILIASWINGLETREE EMPOROR 13POPES NELLYS DAZZLERM/S J H & V G WOOD
Heifer, born on or between 01.04.16 and 31.07.161. POPES PRINCESS HETTIEKILBRIDE FARM COMBER 11POPES PRINCESS CLEOM/S J H & V G WOOD
2. CURAHEEN HENRIETTATISET DARWINCURAHEEN BEAUTYRICHARD MCCULLOCH
3. BLAKEWELL WALLFLOWERS HYACYNTHBLAKEWELL WARRIORBLAKEWELL PRIMROSES WALLFLOWERI & M STEELE
Heifer, born on or between 01.01.16 and 31.03.161. POPES RHONAKILBRIDE FARM COMBER 11SKERRINGTON RHONA 21STM/S J H & V G WOOD
2. MIDHOPE HEAVENLY LIGHTDELFUR CHAS 11MIDHOPE BRIGHT LIGHTMR W J HOLLINGSWORTH
3. MOUNT HEIDIDELFUR DECIDER 12MOUNT CAROLMR D DONNELLY
Cow or Heifer, born in 2015, in milk with calf at foot or certified in calf and due to calve before 3 years of age1. KENNOX DIVA’S GENAAUCHORACHAN WIZARDKENNOX TARA’S DIVAMR D DONNELLY
2. HEATHBROW GYPSY ROSEDIRNANEAN WELCOME 1DARSHAM SMASH HITD A & L A SAPSED
3. OVERHILL HOUSE GIGGLECURAHEEN DRIFTERWOODHALL EFFIERICHARD MCCULLOCH
Cow, born in 2013 or 2014, in milk with calf at foot or certified in calf at the time of the Show1. WOODHALL ERICARACEVIEW ALL-STAR KKWOODHALL APRICOT 9RICHARD MCCULLOCH
Cow, born before 01.01.13, in milk or certified in calf at the time of the Show1. STERLING PETRA’S CAIRODOVEFIELDS GALLANTSTERLING DOLORES PETRAMR & MRS P B & J A BORLASE
2. FIRCOVERT CECILIAHOCKENHULL RED RUMHORSFORDMANOR WONDERMR P GUNTHER
3. NEWBIEMAINS DESIGNER WAGBLACKFORD ALBATROSS 09NEWBIEMAINS WAGJIM & PATRICIA GOLDIE
Bull, born on or after 01.04.171. SKERRINGTON ICEMAN 17SOWENNA ARISTROCRAT 09 9SKERRINGTON RHONA 32NDJIM & PATRICIA GOLDIE
2. HEATHBROW IMPORTANT 17HEATHBROW GRAND SLAM 15HEATHBROW SARAH’S ELEGANCED A & L A SAPSED
3. WILLIAMS INVINCIBLE 17CLONAGH DIEHARD GALLANTSTARLINE LORETTE 24THMRS H CLARKE
Bull, born on or between 01.01.17 and 31.03.171. WILLIAMS I OF THE TIGER 17CLONAGH TIGER GALLANTWILLIAMS TINKERBELLE’S EILEENMRS H CLARKE
2. CHESTERMANN IFAN 17STERLING EMPIRE 13CHESTERMANN RINGLEADER LULU 2MESSRS N & N GWYNNE
3. ATLOW INCE 17RANFURLY FORMULA 1 F7 14ATLOW BOADICEAMR R L PENNINGTON
Bull, born in 20161. CAMUS HAROLD 16KILBRIDE FARM NEWRYCAMUS EASTERM/S J H & V G WOOD
2. FIRCOVERT HORATIO 16FIRCOVERT CHESTER 11FIRCOVERT CECILIAMR P GUNTHER
Bull, born on or before 31.12.151. CURAHEEN DRIFTERCURAHEEN WARRIOR (ET)CURAHEEN VIARICHARD MCCULLOCH
Pair of Animals1. M/S J H & V G WOOD
2. D A & L A SAPSED
3. MR & MRS P B & J A BORLASE
Group of Four1. RICHARD MCCULLOCH
2. M/S J H & V G WOOD
3. D A & L A SAPSED
Interbreed – Reserve Beef GroupCAMUS HAROLD 16KILBRIDE FARM NEWRYCAMUS EASTERM/S J H & V G WOOD
POPES RHONAKILBRIDE FARM COMBER 11SKERRINGTON RHONA 21STM/S J H & V G WOOD
KENNOX DIVA’S GENAAUCHORACHAN WIZARDKENNOX TARA’S DIVAMR D DONNELLY
POPES PRINCESS HETTIEKILBRIDE FARM COMBER 11POPES PRINCESS CLEOM/S J H & V G WOOD
Interbreed – Junior Beef Group6. SKERRINGTON ICEMAN 17SOWENNA ARISTROCRAT 09 9SKERRINGTON RHONA 32NDJIM & PATRICIA GOLDIE
6. STERLING FCUK IMPULSSTERLING GINO 15STERLING CANDY’S F.C.U.KMR J MCMILLAN
6. HEATHBROW GIRLIE’S IVYHEATHBROW GRAND SLAM 15HEATHBROW GIRLIE’S FREESIAD A & L A SAPSED
6. NEWBIEMAINS IMPRESSIVEWOODHALL FANTASTIC 14NEWBIEMAINS EMPRESSJIM & PATRICIA GOLDIE